İtirafçı DEAŞ sanığı: Kayseri’de DEAŞ’tan maaş alanlar var

DEAŞ terör örgütünün savaşçısı olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan V.H., 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi.

İtirafçı DEAŞ sanığı: Kayseri’de DEAŞ’tan maaş alanlar var
28 Şubat 2020 Cuma 14:18

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen yıl  Aralık ayında yapılan operasyonla DEAŞ’ın sözde savaşçıları arasında olduğu iddiasıyla gözaltına alınan V.H., tutuklanarak cezaevine konuldu. Hakkında, ‘Silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanık V.H. hazır bulundu. Örgütte savaşçı olarak  görev yaptığı iddialarına karşı savunma yapan V.H.,  “2017 yılında sadece Sincar’da kaldım. O dönemde de Sincar’da PKK vardı. DEAŞ’ta sadece 20 gün kaldım. 20 gün kaldığım için de çok pişmanım. Hiçbir şekilde savaş eğitimi almadım. Elime silah bile almadım. Tanık E.H. uzaktan akrabam olur. Kendisi DEAŞ üyesiydi. Hatta babası üst düzey bir emirdi” dedi.

Duruşmada ihbarcı tanık E.H.,’de tanık olarak dinlendi. DEAŞ saflarında 1 yıl aşçı olarak çalıştığını ifade eden E.H., “1 yıl çalıştım. Hendek kazılmasına yardımcı oldum. Sanık, 2 yıl örgütte çalıştı. Birlikte Sincar’a geçtik. Savaş eğitimi aldı” dedi.

Tanık ifadeleri sonrası yeniden savunma yapan sanık V.H., “E.H.’nin en az 20 akrabası DEAŞ üyesi ve Kayseri’de yaşıyor. DEAŞ’da bunlara hala maaş veriyor. Akrabalarının büyük bir kısmı Telafer’de DEAŞ’ın üst düzey yöneticileridir. Evlenmek isteyenler, DEAŞ’a katılırdı. DEAŞ’ta örgüte katılanlara kadın bulur ve başlık paralarını öderdi. Kayseri’de hala maaş alan DEAŞ üyeleri var” diye konuştu.

Duruşma savcısı, mahkemeye bazı DEAŞlıların  isimilerini veren sanık hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını istedi.

Mahkeme heyeti, sanık V.H.'yi ‘Silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliye etti. Mahkeme hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Haber: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.