İstanbul'daki Evden Resmen Tarih Çıktı! Sikkedeki Tespit Emniyeti Alarma Geçirdi, Değeri 60 Milyon TL Olabilir

İstanbul'un Fatih, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Şişli ve Kadıköy ilçelerinde 5 adrese düzenlenen operasyonlarda Osmanlı Padişahlarına ait olduğu düşünülen fermanlar, beratlar, diplomalar, takdirnameler, tapu senetler ele geçirildi. Bir evde bulunan sikkelerin ise ünlü müzayedelerde, 3.1 milyon Sterline(60 milyon TL) satılan ve dünya üzerinde 2 adet olan sikkelere benzerlikleri tespit edildi. Emniyeti alarma geçiren sikkelerle ilgili incelemeler sürüyor.

İstanbul'daki Evden Resmen Tarih Çıktı! Sikkedeki Tespit Emniyeti Alarma Geçirdi, Değeri 60 Milyon TL Olabilir
01 Nisan 2022 Cuma 12:22

İstanbul'daki 5 adrese düzenlenen operasyonlardan resmen tarih çıktı. 5 kişi göz altına alınırken çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. İlk incelemelerde, ele geçirilen sikkelerin ön ve arka yüz incelemelerinde, 2 tanesinin yurt dışında düzenlenen ünlü müzayedelerde, 3.1 milyon sterline satılan ve dünya üzerinde 2 adet olan sikkelere benzerlikleri tespit edildi.

5 AYRI İLÇEDEKİ EVLERE BASKIN

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tarihi eser kaçakçılığına yönelik operasyon düzenledi. FatihKüçükçekmeceZeytinburnuŞişli ve Kadıköy'de 5 adrese yapılan operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı.

FERMANLAR, BERATLAR VE TAPU SENETLERİ

Adreslerde yapılan aramalarda farklı tarihi dönemlere ait olduğu değerlendirilen Helenistik, Geç Roma, Emeviler, Erken Bizans ve Osmanlı dönemine ait 89 sikke, Türk İslam dönemine ait olduğu düşünülen altın varaklı süslenmiş çerçeve içerisinde hat levhalar, Osmanlı Padişahlarına ait olduğu düşünülen fermanlar, beratlar, diplomalar, takdirnameler, tapu senetleri, Geç Bizans dönemine ait olduğu düşünülen seramik vazo ve kadın başlı ile hayvan başlı figürlerin de aralarında olduğu 394 obje ele geçirildi.

DÜNYADA SADECE 2 TANE VAR

Ele geçirilen sikkelerin ön ve arka yüz incelemelerinde, 2 tanesinin yurt dışında düzenlenen ünlü müzayedelerde, 3.1 milyon Sterline satılan ve dünya üzerinde 2 adet olan sikkelere benzerlikleri tespit edildi. Sikkeler üzerinde incelemenin sürdüğü belirtildi.

MÜZE MÜDÜRLÜĞÜNE TESLİM EDİLECEK

Toplamda 22'si fildişi olmak üzere 483 tarihi eserin ele geçirildiği operasyonda yakalanan şüpheliler, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Ele geçen sikke ve objelerin ise detaylı incelenmeler için ilgili müze müdürlüklerine teslim edileceği kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.