Fetö/pyd, PKK terör operasyonları: 364 yakalama ve gözaltı kararı

Fetö/pyd, PKK terör operasyonları: 364 yakalama ve gözaltı kararı
27 Haziran 2020 Cumartesi 12:44

*Diyarbakır merkezli terör örgütü PKK operasyonunda, 9 Ekim 2018'de terör örgütü PKK/KCK adına yurt içinde faaliyet yürüten örgüt yanlısı oluşumların koordinesini sağlamak, örgüt kararları doğrultusunda gerçekleştirilmesi planlanan her türlü eylemi organize etmek için kurulan sözde Kürdistan Demokratik Topluluğu/Türkiye Masası (KCK/TM) yapılanmasına yönelik Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasındaki  fiziki ve dijital dokümanların incelenmesinden sonra İçişleri Bakanlığınca görevden alınan Batman Belediye Başkanı Mehmet Demir, Silvan Belediye Başkanı Naşide Toprak, HDP il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 64 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

*Konya merkezli operasyonda, fetö/pdy'nin TSK askeri mahrem yapılanmasında faaliyet gösterdikleri iddiasıyla, 18 ilde 21'i muvazzaf ve 8'i meslekten ihraç edilmiş 29 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

*FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik İstanbul merkezli 23 il de  gerçekleştirilen operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 65 şüpheli için gözaltı kararı verildi. Bazıları etkin pişmanlık yasasından faydalanan FETÖ üyelerinin itiraflarıyla belirlenen ve örgüt içerisinde mahrem imam olarak bilinen kişilerle ankesörlü telefonlarla görüştükleri saptandı.

*İzmir merkezli 26 il deki operasyonda, FETÖ/PDY'nin TSK içerisindeki kripto yapılanmasında yer aldığı iddia edilen 2'si muvazzaf üsteğmen, 6'sı muvazzaf teğmen, 173'ü muvazzaf Astsubay, 8'i TSK'dan ayrılan astsubay ve 2'si askeri okuldan ilişiği kesilen öğrenci olmak üzere 191 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi.

*Hatay'daki fetö operasyonunda  7 firari şüpheli yakalanarak gözaltına alınırken, laptop, cep telefonu, harici disk, tablet gibi çok sayıda teknolojik alet de ele geçirildi.

*Eskişehir merkezli 5 ilde yapılan  operasyonda ise  fetö ile ilişkisi olan muvazzaf, emekli ve meslekten ihraç 8 askeri personeli saklandıkları evlerde yakaladı. Operasyonlar devam ediyor. (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.