FETÖ'nün yeniden yapılanma davası başladı !

FETÖ'nün yeniden yapılanma davası başladı !
25 Şubat 2020 Salı 17:58

Kayseri’nin günlerce konuştuğu operasyon sonrası hazırlanan ve Kayseri’de ilk kez Star Haber Gazetesi’nin  davanın iddianamesine ulaştığı FETÖ’nün yeniden  yapılanma davası sanıklarının yargılanmasına başlandı. Üç  gün sürmesi beklenen davada ilk gün geride kaldı.  Yarın sabah sanıkların savunmalarının alınmasına devam edilecek.  Delillere ve iddialara  göre, sanıkların seçim döneminde aday ve lider değerlendirme ses kayıtları ortaya çıktı. Ayrıca, FETÖ yakınlarına dağıtılan paraların kendi parası olduğunu ve örgüt üyelerini kaçırma düşüncesi bulunmadığını iddia etti.

4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi beklene dava, sanık sayısının fazla oluşu ve güvenlik nedeniyle 250 kişilik Şehit Cumhuriyet  Savcısı Murat Uzun Konferans Salonu’nda görüldü.  Duruşmada, tutuklu sanıklar K.G., H.G.,  R.A., ,Z.Ş.,, A.A., A.A., H.H.Ü.,  İ.U., , M.K., M.A.Ç. ve S.Y. ile başka suçtan hükümlüler A.C., A.E.B., D.A. ve S.P., tutuksuz sanıklar Ö.A., S.U., Ş.Ç., Ş.K., M.D., İ.C. ve M.Y.T. ile avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanıklar G.O., F.Ç. ve M.E. duruşmaya katılmadı. Firari sanık N.K.Ö.’nün ise yakalamasının devam ettiği belirtildi.

3 gün sürmesi planlanan davanın  ilk duruşmasında mahkeme başkanı 270 sayfalık iddianameyi özetle okudu. İddianamede ses kayıt çözümleri de okunurken, şüpheliler  K.G. ile H.S. arasında seçimler öncesi geçen konuşmalarda bazı detaylara da yer verildi.

İŞTE O SES KAYDININ ÇÖZÜMÜ!

Ahmet Davutoğlu ve Mehmet Özhaseki ile ilgili konuştukları o ses kaydının çözümü şu şekilde: “K.G.: Onlar geçti artık yaşanıp görülecek şeyler, havale ettik, H.S.: Açanda olursa, kapatın lütfen kapatın, artık konuşma bitti yav, kaderini ....(anlaşılmıyor) bekliyor, H.S.: Bu seçim olmayabilir, K.G.: Olmayabilir, H.S. : Kan gövdeyi de götürebilir K.G.: Her şey olabilir, H.S.: H. ile  şeynen konuştum da o oğlanın hocaları şu anda Adalet Bakanlığında Daire Başkanıymış evvelki gün konuşmuş şu anda Ahmet Davutoğlu un K.G.: Gül, H.S.: Gül değil, Gül değil, Gül’ü Cumhurbaşkanlığına düşünüyorlarmış, Davutoğlu da ne ş……z adam her şeyi biliyor konuşmuyor ş…..z,  K.G.:  Hee canım, H.S. : Davutoğlu ile Babacan hatta elli kişi de bunların içinden bunların Hocaya yaptığı gibi hainliği anladın mı, K.G.: Eski ekip, H.S.: Bunlar hocaya yaptılar, buna da bunlar yapacak, K.G. : ....(anlaşılmıyor) olmaz,  H.S.: Haseki ş…..zi kaybedecek ama sandığa sahip çıkalım derlerse,.... (anlaşılmıyor)  K.G.: Tamam mı başka bir şey, kurtarıyor mu, H.S.: Kırk olsun kırk şöyle alalım.”

İddianamenin okunmasının ardından sanık savunmalarına geçildi. Tutuklu sanık M.A.Ç.,   “Örgüte bağlı dershanede tarih öğretmenliği yaptım, 2015’te bıraktım, başka işler yaptım. 15 Temmuz sonrası gözaltına alındım, yargılandım ve 7 yıl 6 ay hapis cezası aldım. Daha sonra kimse bana iş vermedi. Ben de zeytinyağı işine girdim. Baba evim Afyon’da olduğu için, Kayseri’de de 12 yıllık çevrem vardı, sürekli zeytinyağı satmaya gider gelirdim. Kemal Göksu’yu da 2014’ten beri tanırım, İbrahim kod adını kullandığım, örgüt üyelerine destek olduğum iddialarını kesinlikle kabul etmiyorum” dedi.

ÖĞLE ARASI VERİLDİ !

FETÖ’nün Kayseri’de yeni bir oluşum içinde oldukları iddiasıyla   11’i tutuklu, 4’ü hükümlü 26 sanığın yargılandığı davanın ilk günü 2 farklı oturumla yapıldı.  Örgütün sözde mühendisler sorumlusu  olduğu ileri sürülen tutuklu sanık K.G., iddianamedeki ifadelerini kabul etmediğini belirterek, “Tüm anlattıklarımı emniyetteki işkence sonrası uydurdum, ifademi kabul etmiyorum” dedi.

Kayseri’de şu an da yargılaması yapılan en büyük FETÖ davası olma özelliği taşıyan dava için İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri adliye içinde ve dışında yoğun güvenlik önlemeleri aldı. Öte yandan mahkeme salonunda görevli ekiplerce  duruşma kamera ile kayıt altına alındı.

Öğleden sonraki oturumda savunma yapan örgütün sözde mühendisler sorumlusu olduğu ileri sürülen sanık K.G., “Örgüt paralarını talimatla İstanbul’dan Kayseri’ye getirip kimseye dağıtmadım, o ele geçirilen paralar kendi şahsıma ait paralardır. Emniyet’te burada anlatılamayacak şekilde gördüğüm işkence sonrası hepsini uydurdum. Money Gram’dan kimseye para transfer etmedim. Örgüt üyelerini kaçırma planını tasvip etmem, zaten öyle bir gücüm de yoktur. Daha önce ByLock kullanma suçundan yargılanıp 6 yıl 3 ay hapis cezası aldım, o dosya istinafa taşındı, bu iddialar ile ilgili savcılıkta ve nöbetçi mahkemece verdiğim ifadeleri hatırlamıyorum” ifadelerini kullandı.

Tutuklu sanık H.G. ise  iddianamede geçen konuları anlamadığını öne sürerek “ İddiaları bilmiyorum, duymadım” dedi. Bir diğer tutuklu sanık İ.U.  da çevre mühendisi olduğunu, 6 yıl 3 ay hapis cezası aldıktan sonra kendi işini kurduğunu, iddiaları kabul etmediğini belirtti.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararla, duruşmayı  yarın sabah 9’a erteledi. Sanıkların yarın yine savunmalarının alınmasına devam edilecek.

Haber: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.