Eski Garnizon Komutanı Yalçın’ın yargılandığı davada rapor bekleniyor

Eski Garnizon Komutanı Yalçın’ın yargılandığı davada rapor bekleniyor
18 Haziran 2020 Perşembe 13:39

KAYSERİ'de darbecilerin hazırladığı sözde 'Yurtta Sulh Konseyi' listesinde adı sıkıyönetim Kayseri komutanı, vali ve belediye başkanı olarak geçen Kayseri Garnizon eski Komutanı Hava Pilot Tümgeneral İsmail Yalçın'ın, verilen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası kararının Yargıtay tarafından bozulması ardından yeniden yargılanmasına devam edildi. Eski Garnizon Konutanı Yalçın, FETÖ ile bir irtibatı olmadığını aksine onların hedefinde olduğunu öne sürdü.

Dönemin Kayseri Garnizon Komutanı eski Hava Pilot Tümgeneral İsmail Yalçın, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından gözaltına alınarak, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Darbecilerin hazırladığı sözde 'Yurtta Sulh Konseyi' listesinde adı sıkıyönetim Kayseri valisi, komutanı ve belediye başkanı olarak geçen Yalçın, Kayseri 2´nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Yalçın, tutuklu yargılandığı davanın geçen yıl 11 Temmuz'daki karar duruşmasında, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
Yalçın, avukatı aracılığıyla kararı temyiz etti. Dosyayı inceleyen Yargıtay 16´ncı Ceza Dairesi, soruşturmanın eksik yürütüldüğü gerekçesiyle Yalçın'a verilen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası kararını bozdu ve yeniden yerel mahkemeye gönderdi. Yargıtay, soruşturmanın eksik bölümlerinin tamamlanmasını istedi.

Yalçın'ın, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılamasına devam edildi. Yalçın, duruşmaya Sincan Kapalı Cezaevi'nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile katıldı.
FETÖ ile hiç bir alakası olmadığını öne süren sanık Yalçın, “Söz konusu yapı ile hiç bir alakam yoktu. Tam aksine bu yapı tarafından hedefte olan birisiydim. Bunu tüm delilleriyle mahkemenize sundum. Kimseye emir ya da talimat vermedim. 2016 yılından bu yana dosyaya giren yeni bir delil ya da tanık beyanı yok. 3 yıldır tutukluyum. Mağdur oldum. Benim mağduriyetimi gideceğinize inanıyorum. Toplu iğnenin ucu kadar bu yapıya dahilim olsa, Bunların hiç birini söylemem. Tahliyemi istiyorum” diye konuştu.
Kayseri Hava Üssü'nden kalkan 8 uçağın emri dışında kalktığını da öne süren İsmail Yalçın, "Söz konusu olayda ben derdest edilmiştim. Uçakların kalkmasına engel olmamakla suçlanıyorum. Hava Üssü'nde pist yasağı 02.50'de getirildi. Daha önce bunu yapmış olsalardı uçaklar kalkmazdı. Üstelik uçakların kalkış emrini benim verme yetkim yoktu" dedi.
Mahkeme heyeti, verdiği ara kararla İsmail Yalçın’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, söz konusu tarihte yapılan telefon görüşmelerinin HTS kaydının hangi saat diliminde yapıldığına dair bir raporunun beklenmesi   ve bazı  eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
Haber: Samed Aydın SUN

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.