“Davaların yüzde 99,2’ sinde işveren haksız bulundu”

Kayseri’deki OSB’lerin ve serbest bölgenin ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiğini kaydeden Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, özellikle İncesu OSB’nin konum itibari ile çok avantajlı bir durumda olduğunu belirterek, “Bu bölgemiz hem bağlantısını talep ettiğimiz Adana - Niğde otobanı üzerinde olması hem de demiryolu ile entegre olacak olması, bunun yanı sıra 500 bin metrekareye varan parsellerin olması bu bölgemizi gelecekte çok avantajlı konuma taşıyacak” dedi.

“Davaların yüzde 99,2’ sinde işveren haksız bulundu”
03 Aralık 2019 Salı 15:36

İşçi işveren davalarına değinen Başkan Büyüksimitci, “Yapılan istatistiklere göre, işçi ve işveren arasındaki davalarda büyük bir eşitsizlik olduğunu görüyoruz. Davaların yüzde 99.2’sinde yargı tarafından işveren haksız bulundu. Bu durum yargının ekonomik olarak güçsüz olanı korumasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Tabii ki çalışanlarımızın hakkını vermek boynumuzun borcu ama sanayimiz ve sanayicilerimiz olmazsa ülke olarak ayakta kalamayız. Sadece hizmetler sektörüne yatırım yapan ülkelerin 2008 yılında halini gördük. Halbuki üretim odaklı yatırım yaparsanız büyümeye devam ederseniz. Onun için yüksek teknolojiye dayalı üretim yapmak bizim olmazsa olmazlarımızdan. Başkada şansımız yok” dedi.  

Üretimin devletlerin gücüne güç kattığını vurgulayan Büyüksimitci, şunları kaydetti: "Eğer bugün biz sınır dışı operasyon yapabiliyorsak, burada üretimin gücünü unutmamamız gerekiyor. Biz bir şeyler üretebildiğimiz için orada Allah'ın izniyle harekât yapabiliyor, hakkımızı savunabiliyoruz. Çoğu Gelişmiş ülkede işgücüne katılım oranı yüzde 50 ile 80 arasında seyretmektedir. Biz alt sıralarda yüzde 50 civarındayız. Sanayi istihdamında ise yüzde 20 civarında seyretmekteyiz.  Biz yüzde 25'leri yüzde 30'ları yakalayabilirsek inanın işsizlikle ilgili, rekabetle ilgili problemimiz de kalmaz. Hizmetler sektörü önemli yalnız üretim hepsinden daha önemli. Kayseri ihracatının 10 aylık periyodu iyi. ABD'ye yapılan ihracatı yüzde 58 artırmışız. Bu ülkeye ciddi şekilde ihracat yapan firmalarımız oluşmaya başladı. Özellikle de e-ticaret üzerinden ciddi ürün satan firmalarımız var. En dikkat çeken gelişmelerden biri ise Libya'ya ihracatımızı yüzde 362 artırmışız" diye konuştu.

“Türkiye Yeniden Büyüme Dönemine Girdi”

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci,  2019 yılının 3. Çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

2019 yılı 3. çeyreğindeki yüzde 0,9’luk büyümenin beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini belirten Başkan Büyüksimitci, “Üç çeyrektir küçülen Türkiye ekonomisi beklentiler doğrultusunda yeniden büyüme dönemine girdi.  Önemli olan bundan sonraki süreçte büyümenin sürdürülebilir olmasıdır” dedi.

2020 yılının yeniden büyüme yılı olacağını ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Bundan sonraki hedefimiz üretime dayalı nitelikli ve sürdürülebilir bir büyüme hızını yakalamak. Üretime dayalı büyüme yatırımları ve istihdamı da artıracaktır. Özellikle dördüncü çeyrekte toparlanmanın daha güçlü olacağını görüyoruz. 2020 yılı Türkiye’nin yeniden büyüme yılı olacak” diye konuştu.

(Haber: Samed Aydın Sun)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.