Cezaevinde şok iddia !

24 Mart 2017’de Sarız Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan V.T. isimli bir hükümlü iddiaya göre koğuşta diğer hükümlülerle kavga etti ve Yeşilhisar kapalı Cezaevi İnfaz Kurumuna nakledildi.

Cezaevinde şok iddia !
28 Kasım 2019 Perşembe 16:35

Hükümlü V.T. nakledilmeden önce savcılığa samimi beyanlarda bulunacağını söyleyerek ifadesinin alınmasını istedi. V.T.  savcılık ifadesinde, hükümlüler şüpheliler O.T. ile B.D.’in koğuşunda kaldığını, koğuşta esrar içildiğini, şüpheli O.’nun koğuşta alkol de uyuşturucu da içilse koğuşta kalır dediğini, şüpheli O.T.’ye yakınları para getirdiğinde infaz koruma memuru olan şüpheliler S.Ö., S.D. ve F.O.’ya verildiğini, infaz koruma memurlarının koğuşta olan bitenleri görmezden geldiklerini iddia etti. 

Hatta şüpheli O.T.’nin infaz koruma memurlarının nöbetinde koğuşa vişne suyu kutusu içerisinde votka getirttiğini iddia eden V. T., şüpheli S.Ö.’nün kayıt dışı hapları mahkumlara tanesi 5 TL’den sattığına şahit olduğunu, kendisinin de bu haplardan aldığını savcılığa anlattı.

Sarız Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Sarız Kapalı Cezaevi’nde infaz koruma memurları olan tutuksuz sanıklar F.O.(53), S. Ö.(51) ve S.D.(43) görevi kötüye kullanma suçundan ile hükümlü sanıklar B.D.(40), O.T.(56) görevi kötüye kullanmayı azmettirme suçundan, S.B.(37) ise suçluyu kayırma suçundan iddianame hazırlandı.

12 sayfalık iddianamede infaz koruma memurları S.D., F.O. ve S.Ö.’ya değişik zamanlarda kapalı görüşleri açık görüş yaptıkları, istedikleri zaman mahkumları telefon ile görüştürmeleri, sürekli idare odasında bulunmaları, usulsüz işlere göz yumdukları ifadelerine yer verildi.

1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanıklar F.O., S.Ö., S.D. ve S.B. ile avukatları hazır bulundu. 

Tanık olarak dinlenmek için jandarma eşliğinde duruşmaya getirilen hükümlü  A.D., “Bir yıla yakın Sarız Cezaevi’nde kaldım. Sanıkların hakkımda cezaevinde soruşturma açabileceklerinden endişeliyim. Ceza evinde mahkumlara telefon görüşmeleri yaptırılıyordu, ben de dahil para veren herkes kapalı yerine açık görüş yapıyordu. Cezaevinde bir tek eve gitmediğimiz kalıyordu. Kendilerine her gün sigara alıyorduk, Mektuplarımız para karşılığında kapalı gelip, kapalı gidiyordu. Ben bulunduğum koğuşun sorumlusuydum. Koğuş kapısı sürekli açık olurdu, Akşamları da gardiyanlarla domino oynardık. Benim gibi maddi durumu iyi olan herkes para vererek istedikleri şeyleri yaptırıyordu. Bu durum beni rahatsız etmiyordu, hatta hoşuma gidiyordu. Sadece bir gün yeni yasa nedeniyle sanık S.Ö. benim dosyamda bir güzellik yapacağını söyleyip para almıştı, rahatsız olmuştum. Sonra gidip savcıya her şeyi anlattım. Cezaevinde başıma bir iş getirileceğinden endişeliyim, can güvenliğim yok” diye konuştu.

Sanık S.Ö. avukatı Fatih Şen ise mahkemeye yazılı yaptığı savunmasında dönemin savcısının memurlarla ilgili iddiaları kişiselleştirmek suretiyle hareket ettiği izleniminin doğduğunu belirterek, “Bahsi geçen savcı iki kez fezleke hazırlayarak ağır ceza mahkemelerine göndermiş ancak yeterince delillendirilemediğinden iki seferinde dosya iade edilmiştir. Bir takım zorla alınan ifadeler ve de yalan beyanlar ile başlanan soruşturma neticesinde müvekkilin beraatı gerekmektedir” dedi.

Mahkeme heyeti, gelmeyen tanıklar A. D. ve M.Ş.’nın diğer celse zorla getirilmelerine, mütalaayı hazırlamak üzere dosyanın iddia makamına gönderilmesine, duruşmanın 2020 yılı Şubat ayına ertelenmesine karar verdi.

Haber: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.