Artık her araç çekilmeyecek, ceza yazılacak

İçişleri Bakanlığı, araç sahiplerinin tepkilerine neden olan, park halindeki her aracın çekilmesi, ceza yazılmasına yönelik yeni düzenlemeye giderken 81 il’e "Park Yasağı Uygulaması ve Araçların Çekilmesi" genelgesi gönderdi. Genelgede, park yasağı kuralı ihlali yapan araçlara trafik düzeni ve güvenliğini etkilemediği durumda çekilmemesi, para cezası verilmesini istedi.

Artık her araç çekilmeyecek, ceza yazılacak
24 Aralık 2019 Salı 15:38

Bundan böyle park ihlali yapanlara karşı standart uygulama anlayışıyla ve mevzuata uygun hareket edilmesinin emredildiği genelgede,  belediye otobüsü, taksi, dolmuş, tramvay gibi yolcu taşıtlarının duraklarına 15 metre mesafede, yaya kaldırımı ve geçitlerine, okul geçitlerine, kamu kurum ve kuruluşları ile hastane, sağlık kuruluşu, garaj, park, konut gibi yerlerin giriş ve çıkışlarına 5 metre mesafede park eden araçlar çekilecek . Bu araçların çekilmesi trafik görevlilerinin nezaretinde yapılacak, çekilen araçların ayrıca takibi yapılabilecek.

Bu kapsamda, kanunun amacına uygun hareket edilmesi, araç sahipleri ve sürücüler ile trafikte bulunan tüm yol kullanıcılarının haklarının istisnasız korunması, yaşanabilecek keyfi uygulamaların ve olumsuzlukların önüne geçilmesi istendi.

Belediye otobüsü, taksi, dolmuş, tramvay gibi yolcu taşıtlarının duraklarına 15 metre mesafede, yaya kaldırımı ve geçitlerine, okul geçitlerine, kamu kurum ve kuruluşları ile hastane, sağlık kuruluşu, garaj, park, konut gibi yerlerin giriş ve çıkışlarına 5 metre mesafede, Usulüne uygun olarak park etmiş araçların ikinci sıra yanına, kavşak içlerine ve kavşaklara, tünel girişlerine, köprü girişleri ve üzerine, yangın musluklarının bulunduğu yerlere 5 metre mesafede, Engelliler için ayrılmış park yerlerine park etmiş araçlar ile trafik düzeni ve genel güvenlik bakımından tehlike oluşturacak şekilde bulunan ve kaldırılması gereken araçlar çekilecek.

Bu arada çekilen veya trafikten men edilen araçların muhafaza edildiği tüm otoparklar yılda en az iki defa denetletilecek.

(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.