22. eserin içeriği Ekonomimize Kaynaktan Tarım'da RAYEY...


Oğuz Güler

Oğuz Güler

01 Mayıs 2020, 13:14

Bu Corona-19 herkese ve her kesime çok büyük zararlar verdi. Ancak bana bilmeden bir konuda faydalı oldu. Önemli diyebileceğim bir kitabımın yazılmasına sebep oldu. Evde televizyon seyrederek günlerim geçmezdi. Beş günde bitirmeyi planladığım 100 sayfalık kitabımı 7-8 günde bitirdim. Bu 2-3 günlük gecikme çiftliğimde ev yapımı için işin başında olmam gereğinden dolayı biraz gecikme oldu.

Konuşma dilim ile yazma dilimde ki sorunu çok iyi bildiğimden ekonomi konulu bu 7. kitabımın çok ciddi bir editöre düzeltmelerini yaptırmam gerekiyordu. Çok değerli bir arkadaşım olan Adem kardeşim hiç bir karşılık beklemeden editörlük yapması kitabımın başarısına bir katkı oldu. Aşağı yukarı bir haftadır onun düzeltmesinde ve acele etmemesi gerektiğini söylediğimden nihayet dün bana ulaştırdı. Kendisine yürekten teşekkürler. Kitaplarım çıkartıyordu ama uzun ve devrik cümleler ile gereksiz konular anlamsızlıklar oluşturuyordu. Bu kitabımda artık bunun olmadığı veya azaldığı kesin. Keşke bir de makalelerimde bu noktada boş olan biri bulsam da bu sorunu da ortadan kalksa.

Kitapta en önemli vurgu "Rafta yeşil yem-RAYEY" sistemine ayrıldı. Bu sistem zaten uzun zamandır dünyada biliniyordu. Ben ilk defa 2012' de Avusturalya'ya ilk gittiğimde bu yeşil yem işini duymuştum. Akabinde İspanya'ya gittiğim zaman yeşil yemin orada dahada önemsendiğini algıladım. Maho'nun orada tanıştığım bir Türk benim tarımcı olduğumu anlayınca oradan buradan derken bu konuyu da anlatıp çok övmüştü. İlk girdiği iş, bir süt çiftliği olduğu için buradan işi bildiğini ve benimde merakımdan dolayı konuya yeterince beni bilgilendirmişti. Ama konuyu köşemde ciddiyetle 2 yıldır yazıyorum. Bu yeşil yem kulübede veya sanayi tipi konteynerlerde dikey olarak yetişebildiğinden bu yem çok büyük tarlaların boşa çıkmasını sağlıyor. Böylece o tarlalara başka ürünler ekilerek dünyada gıda açığı olan ürünlerin ekimini gideriyor. 19.5 m2 alanı olan konteynerler günde 325 kg yeşil yem ve yılda 120 ton yem üreterek eşdeğer yem hesabına göre 65 dekarlık araziyi boşa çıkartıyor ve o araziye başka ürünlerin ekilmesini sağlıyor. Düşünün bir kez kaba yem ihtiyacı her ülkede var ve bu açığı tarlalarda değil kulübelerde üretmek çok önemli bir olay. Hatta bazı kaba yemleri tarlaya ekmeyerek RAYEY ile üretmenin çok ciddi faydaları olduğunu sık, sık yazmıştım.

Köylü ise tahta raf yaparak ve tahta tepsilerde 7 sıra yükseklikte 1 m2 ye 3.5 kilo arpa ekerek 25 m2 den günde 300 kg ve yılda 110 ton yem üretebiliyor. O da 60 dekar Tarlanın boşa çıkmasını demek. Ayrıca tesiste 1 kg yeşil yem yaklaşık 2L su ile üretilebiliyor (bu veriler Çanakkale 18 Mart Üniversitesinin). Buna eşdeğer yemin kilosu 67 L su ile üretildiğinde bu durum devrim niteliğinde bir olgu ve bunun yaygınlaştırılması çok büyük ödüllerin habercisi. Çünkü tüm dünyada bir süre sonra çok ciddi boyutlara ulaşacak bu sistem yılda 100-300 milyar m3 su tasarruf ederek boşalttığı yerlere başka ürünler ekerek su ve açlıkla mücadeleyi bitirebilecek yolu açacaktır. 

Mısır silajının depolama koşullarının iyi olmadığı bazı AB ülkelerinde bozulmalar yüzünden süt ürünlerinde gözlenen mikotoksinler için mısır siljına kısmi kısıtlamalar başladığı bilinmektedir. İtalyan Parmesan peynirlerinde alfatoksin bulunması yüzünden mısır silajına olan güvensizlik arttığından silajın depolama koşullarının yetrsizliğinden süte geçen alfatoksinler silajın önünü belki kesebilir. Hem bu yönü ile hem de mısır silajının sindirilebilirliğinin yüzde 50 oluşu ve 1 kg silaj üretilirken en az 67 litre su tüketmesi ileride RAYEY'in önünü açıyor gibi. 

Gelelim kitabımdaki KAYNAK oluşturmanın neticelerine; Köylü niye şehre göç ediyor. Kırsaldaki düzenini kim bozmak ister? Geçinemediği için şehre göç doğru bir hak. Kitabımda yazdığım kaynaklar devreye girince oluşacak kaynaklar ile devletin gelirlerinin çoğalması köylü ve çiftçiye destekleri arttırarak köylünün gelirini çoğalttığımız takdirde göç olmadığı gibi köye dönüşlerde artar. ABD ve bir çok ülke çiftçisini sübvanse ederek tarımsal desteği arttırıyorsa bizde bunu yaparak insanımızın tarlasına bahçesine geri dönmesini sağlamalıyız. Şimdi bu işi tersine çevirsek bile çocuklarını şehirde okutan ailelerin çocuklarının artık köye dönmüyorlar sa bunun acısını 8-10 yıl sonra daha ciddi bir şekilde göreceğimizden bu konuda KAYNAK projelerimin acil hayata geçirilmesi için yazdığım kitabım ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini Rabbimden dilerim.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.