Pancar çiftçisine çapa avansı

12:48:33 | 2019-06-12

Kayseri Şeker’e bağlı Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikaları ile sözleşmeli pancar ekimi yapılan Kayseri, Yozgat,Sivas Nevşehir, Tokat, Amasya  illerinde 15 bin çiftçiye 53 Milyon TL Çapa avansı dağıtımı yapıldı.

 

Kayseri Şeker pancar çiftçilerine, pancar tohumları toprakla buluştuktan fabrikaya teslim edilinceye kadar geçen süre içerisinde; gübre avansı, Tohum Avansı, Çapa Avansı, Sulama Avansı, Ramazan Bayramı avansı, Kurban Bayramı Avansı, Söküm Avansı, Mazot avansı, Ekim ve ilaç avansı adı altında düzenli ve gününde yapılan ödemeler pancar tarımına ilgiyi artırıyor.

        Kayseri pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “2019-2020 Kampanya döneminde çapanın yapıldığı bu günlerde pancar tarlalarında çalışan işçilerin alın terinin kurumadan ücretlerinin ödenmesi için verilen çapa avansının çiftçinin ihtiyacının olduğu zaman  ödenmesine büyük  özen gösteriyoruz.” dedi.

Çapa avansı, bazı bölgelerde çiftçilerin banka hesaplarına yatırtılırken banka şubesi olmayan bölgelerde ise mobil banka aracılığı ile yapıldığı belirtildi.

(Haber: Ramazan KARAKUŞ)
ETİKET :  

Tümü