Mucize bitki kenevir üreticiye umut verdi

11:27:12 | 2019-08-16

Özel izin ve şartlarla aralarında Kayseri’nin de bulunduğu bazı bölgelerde ekimi yapılan kenevir üreticiye umut olmaya başladı.

Kocasinan İlçesinde ekimi yapılan Samsun Narlısaray popülasyonu kenevir tohumları üreticinin umutlarını yeşertti. İl Müdürü Mustafa Şahin Kocasinan İlçe Müdürü Mehmet Demirbaş ile birlikte üreticinin arazisini ziyaret ederek ekim alanında incelemelerde bulundu. Mart ayının sonunda geleneksel yöntemlerin dışında yapılan ekimle toprakla buluşturulan kenevir tohumlarının tarlalarda yaklaşık 5 metreye kadar büyüdüğü görüldü.

Şahin, kenevir bitkisinin eskiden ekiminin yaygın olduğunu, dokuma ve kendir yapımında kullanıldığını, zamanla üretimin bazı sebeplerden dolayı azaldığını, ancak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla birlikte yapılan çalışmalar sonucunda üretiminin arttığını belirtti. Ayrıca, kenevir bitkisinden kurşungeçirmez yelek, uçak kaporta ve gövdesi, kâğıt, kumaş vb. birçok stratejik sektörün yararlandığını bu yüzden İlimizde kenevir ekimini arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

(Haber: Davut Güleç)

 
ETİKET :  

Tümü