İdrar kaçırma düzeltilebilir bir sağlık sorunudur

11:28:22 | 2019-08-20

İlerleyen yaşlarda kadınlarda da erkeklerde de sıklıkla görülen idrar kaçırma, kişilerin sosyal hayatlarını derinden etkiliyor. Yaşadıklarını çevrelerinden saklayan ve doktora bile söylemekten çekinen hastalar için tedavi yöntemleri.

 

Kişinin, kendi isteği dışında ve engelleyemediği bir şekilde idrar yapmasına ‘idrar kaçırma’ adı veriliyor. Mesane yani idrar kesesi, böbrekler tarafından sürekli üretilmekte olan idrarı biriktiriyor, uygun zaman ve koşullarda vücuttan atıyor. Ancak belli sebeplerle idrar kesesinin fonksiyonları bozulabiliyor ve idrar depolama fonksiyonunu yerine getiremediğinde idrar kaçırma sorunu başlıyor... Bu sorun hem kadın, hem erkek erişkinlerde görülebiliyor.

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç.Dr. Hakan Akan, idrar kaçırma riski, kadınlarda yaş ilerledikçe arttığını ve ‘gülmekten altına yapmak deyimi özetliyor’ deyiminin bunu özetlediğini açıkladı. İdrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonu, cilt tahrişine bağlı sorunlar ve cinsel fonksiyon bozukluklarının yanı sıra stres, depresyon, günlük aktivitelerden geri kalma ve özgüven azalmasına dek uzanan birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu tür bir sorunla yaşayan kişinin kendini insan ilişkilerinden soyutlaması, iş ve sosyal yaşamının olumsuz etkilenmesi en sık görülen durumlar. Bu nedenle idrar kaçırma problemiyle yaşayan kişinin umutsuzluğa kapılmayıp bir an önce tedavi arayışına yönelmesi ya da yöneltilmesi önemli.

İdrar kaçırmanın tipi ve nedeni ortaya konulduktan sonra ilaç tedavisinden cerrahi tedaviye, her yaş ve cinsiyete özgü tedavi uygulanabiliyor. İdrar kaçırmayı,  Kabızlık ve aşırı kilo mesaneyi olumsuz etkileyebiliyor. Bilinçsizce değil, sadece gece sıvı alımını azaltabilirsiniz. Alkol, kafein ve enerji içeceklerini içerken dikkatli olmalı, bunlar idrar kaçırmaya neden olmuyor fakat yakınmaları artırabiliyor. Baharatlı yiyecek ve içecekler mesanenin hassasiyetini artırabiliyor.

(Haber: Nurhan Bayram)
ETİKET :  

Tümü