Çıray: Yurtta Sulh Konseyi Aydınlığa Kavuşturulmalı

12:27:54 | 2019-05-17

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İYİ Parti’nin 15 Temmuz FETÖ hıyanetinin faili ‘Yurtta Sulh Konseyi’nin siyasi kanadının araştırılması için verdiği Meclis Araştırması açılması önergesinde Partisi adına yaptığı konuşmada çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Çıray konuşmasına 15 Temmuz FETÖ Darbesinin önceki bütün darbelerden farklı olduğu tespitiyle başladı. 15 Temmuz’un Boğaziçi Köprüsünün akşam erken saatlerde tek yönlü olarak trafiğe kapatılmasıyla başlatıldığına dikkat çeken Çıray, vatandaşlarımızın bu nedenle olayı ilk anda bir darbe ile değil bir terör saldırısıyla şeklinde düşündüklerini vurguladı.  Çıray, daha önceki darbelerin sabaha karşı gerçekleştirildiğini belirterek, bunda vatandaşlara silah doğrultmaktan zorunda kalınmayacak  olmasının belirleyici olduğunu söyledi.

Çıray, önceki darbelerde darbecilerin amaçlarını siyasi iktidarların güya bozdukları siyasi, sosyal dengeleri yeniden tesisiyle sınırladıklarına işaret ederek, 15 Temmuz FETÖ Hıyanet Darbesinin bu şablonun tamamen dışında olduğunun altını şöyle çizdi:  

“Yargıya ve devletin diğer kurumlarına olduğu gibi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kilit mevkilerine yerleştirilen, sızan dinbaz bir yapılanma, hiçbir ülkede benzerine rastlanmayan türden dehşetengiz bir darbe teşebbüsünü hayata geçirmiştir. ”

(Haber: Davut GÜLEÇ)

 
ETİKET :  

Tümü