Çakar lamba ve abarth, egzoz denetimi

13:17:16 | 2019-05-17

Kamu görevlilerinin vatandaşla ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen, trafik güvenliğini tehlikeye sokan, gereksiz kamu harcamasına yol açan ve vatandaşlarımızın haklı şikayetlerine sebep olan yetkisiz sesli ve ışıklı uyarı sistemi (Çakar Lamba) ve Abarth Egzoz kullananlara yönelik “Çakar lamba ve abarth, egzoz denetimleri” gerçekleştirildi.

 

Yurt genelinde  eş zamanlı yapılan denetimlerde; 69 bin 641 araç/sürücü denetlendi. toplam 6 bin 4 trafik ihlali tespit edildi. 30 araç/sürücüye ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazları mevzuatta izin verilmeyen araçlara takmak ve kullanmak maddesinden (Çakar Lamba) işlem yapıldı. 64 araç/sürücüye ise mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenmeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede, gürültü çıkaracak özellikte olması maddelerinden ihlal tespit edildi. (Abarth Egzoz), 702 araç trafikten men edildi. 45 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı.
Bakanlık sitesinde yapılan açıklamada ‘Türk Polis Teşkilatı olarak, vatandaşlarımızın güven ve huzur ortamı içinde yaşamaları ve seyahat edebilmelerine yönelik yaptığımız çalışmalar ile trafik denetimlerimizi; ülkemiz trafik güvenliğinin sağlanması ile can kayıplarının azaltılması amacına yönelik olarak yasal sınırlar içerisindeki görev, yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz’ denildi.

Bu arada terörle mücadele, narkotik suçlarla mücadele, yasadışı göç ve göçmen kaçakçılığıyla mücadele, istihbarat, asayiş, trafik, toplumsal olaylar, kritik malzeme nakli, gösteri/tatbikat, eğitim, özel harekat unsurlarının operasyon bölgelerine nakli, her türlü operasyonel görüntüleme, kayıt ve canlı yayın, devlet büyüklerinin nakli ve korunması gibi alanlarda faaliyet yürüten Havacılık Daire Başkanlığımız, envanterinde bulunan helikopter, insanlı keşif uçağı (İKU), insansız hava aracı (İHA) ve mini İHA/dronemultikopterlerle 2018 yılında  başarılı çalışmalara imza attı. Geçen yıl helikopterlerle 6 bin 80 saat, İKU'larla bin 255 saat, İHA'larla 5 bin 650 saat olmak üzere 12 bin 985 saat uçuş gerçekleştirildi. İHA büro amirlikleri bünyesindeki drone/mini İHA multikopterlerle ise 8 bin 495 saat görev icra edildi. Bu yıl toplam 21 bin 480 saat,  37 yıllık süreçte ise hava unsurlarınca 122 bin 457 saat uçuş  yapıldı. (Haber: Davut Güleç)
ETİKET :  

Tümü