Altın Fırsat Kapısı: Meslek Liseleri

09:39:01 | 2019-05-17

Mesleki eğitim verilen tüm alanlarda başlatılan sektörle sıkı işbirliği seferberliğe dönüştü. 53 alanda 49 yeni iş birliği protokolü imzalandı.   

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geleceğin güçlü Türkiye'si için nitelikli teknik elemanlar yetiştirmek üzere tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirterek, "İş dünyası ile birlikte planlanan eğitimleri almış meslek lisesi öğrencilerimize istihdamda öncelik tanınacak. Dolayısıyla bu yıl tercih yapacak öğrencilerimize mesleki ve teknik eğitimi bir alternatif olarak düşünmelerini tavsiye ediyorum." dedi. Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 Eğitim Vizyonu'nu açıkladıktan sonra mesleki ve teknik eğitimde kısa sürede çok önemli adımlar atıldığını, yıllardan beri şikâyet edilen konularda sorunları çözen mevzuat değişikliklerinin birer birer yürürlüğe girdiğini ifade etti. Bakan Selçuk, diğer taraftan mesleki eğitim verilen tüm alanlarda sektörlerle sıkı bir iş birliği seferberliği başlattıklarını bildirdi. 

 

Mesleki ve teknik eğitim kapsamındaki üretimde hazine kesintisinin yüzde 15'ten yüzde 1'e düşürüldüğünü hatırlatan Selçuk, "Bu konuda okullarımızda hazine kesintisinin yüksek olduğundan şikâyet vardı. Maliye ve Hazine Bakanlığımızla konuyu ayrıntılı değerlendirdik, mesleki ve teknik eğitime bağlı okullarda uygulamalı eğitimi güçlendiren döner sermaye kapsamında yapılan üretimin teşvik edilmesi amacıyla gelirin hazine kesintisinin yüzde 15'ten yüzde 1'e düşürülmesi sağlandı." bilgisini verdi. 

 

(Haber: Ertan BOZTEPE)
ETİKET :  

Tümü