ADAY ADAYLARINA ‘DERİN’ İNCELEME

0
13

Başta iktidar partisi olmak üzere CHP, MHP, İYİ Parti, SP ‘aday adaylığı’ başvurusu yapanları çok yönlü inceletiyor

Aday adaylarının yüzde 10’unun çeşitli nedenlerle şimdiden elendiği iddia ediliyor.

24 Haziran seçimlerine gün kısalırken, seçime katılacak 11 partiden aday olmak için başvuruda bulunan aday adaylarına ‘derin’ inceleme yapılıyor. Parti Genel , il ve ilçe merkezlerine aday adayları ile ilgili yapılan suçlamalar, iddialarla birlikte  başta fetö/pdy, ayrıca yaptıkları işlerde alacak-verecek, çek-senet-borç ilişkileri, kamuoyu ve adaylık başvurusu yaptıkları teşkilatların görüşleri inceleniyor.

Partilerin Türkiye genelindeki bu ‘derin’ araştırmaları Kayseri’de de etkisini gösteriyor. Adaylık hırsı yapanlar arasında çekememezlik, suçlamalar, iddialar farklı şekilde kendini gösteriyor. Genel merkezleri, liderleri, yönetimleri, milletvekilleri, il-ilçe teşkilatları ile ilişkilerini sıcak tutmaya çalışan aday adayları kapı kapı ‘oy’ için geziyor. Kendilerine destek için çeşitli formüller uyguluyorlar.

Partiler bu kez 24 Haziran seçimlerinde ‘aday adayları ve adaylar’ konusunda çeşitli ciddi bir sıkıntı yaşamamaları için ‘derin inceleme’ yöntemine başvuruyor.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti olmak üzere, Cumhur ittifakı yapan MHP ile Ana muhalefet partisi CHP, İYİ parti, SP ve seçime katılacak 11 parti, başvuruda bulunan aday adaylarını tek tek inceletiyor, mülakattan, genel güvenlik taramasından geçirtiyor. Parti Genel , il ve ilçe merkezlerine aday adayları ile ilgili yapılan suçlamalar, iddialarla birlikte  başta fetö/pdy, ayrıca yaptıkları işlerde alacak-verecek, çek-senet-borç ilişkileri, kamuoyu ve adaylık başvurusu, geçmişleri, aile durumları, teşkilatların haklarındaki ‘olumlu-olumsuz’ görüşleri, para ve oy durumları gibi çeşitli kriterlerini çok yönlü araştırıyor.

Partilerin Türkiye genelindeki bu ‘derin’ araştırmaları Kayseri’de de etkisini gösteriyor. Erken seçim kararından önce adaylık hırsı yapanlar arasında çekememezlik, suçlamalar, iddialar farklı şekilde kendini gösteriyor. Genel merkezleri, liderleri, yönetimleri, milletvekilleri, il-ilçe teşkilatları ile ilişkilerini sıcak tutmaya çalışan aday adayları kapı kapı ‘oy’ için geziyor. Kendilerine destek için çeşitli formüller uyguluyor.

Genel seçimde aday olmak için yatırım yapanların yanı sıra, olası erken yerel seçimde aday olmak isteyen mevcut belediye başkanları ile diğer adaylarda siyasi gündemi yakından takip ediyor.

Alınan bilgilere göre, partilere aday adaylığı için başvuranların en az yüzde 10’unun liderlerin ve komisyonların önüne gidecek ‘adayımız olabilir’ listelerinden şimdiden elendiği iddia ediliyor. (Davut Güleç’in Haberi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here