PASTIRMA-SUCUĞA %15 ZAM

0
13

Pastırma ve sucukta ‘Ramazan indirimi modeli’,  kırmızı et üretimi ve fiyatından bu kez zamlandı

Merdiven altı, pastırma-sucuk ve sucuk içine karşı diğer illerinde denetimlerini artırması önerildi

 

 

*Kayseri Ticaret Borsası başkanı Recep Bağlamış, kırmızı et üretiminin yetersiz, ithalatın ve fiyatlarında pahalı olmasından, pastırmanın 90-130, sucuğun 65 sucukiçi’nin ise 60 liradan satılacağını açıkladı. Bağlamış  her yıl ‘Yüzde 10 Ramazan indirimi’nin bu kez yüzde 15 zamlı olacağına dikkat çekti.

 

*300 kiloluk karkastan 80 kilo kaliteli pastırma çıktığını belirten Bağlamış, bir insanın 100 gram pastırma tüketeceğini, bununda 12 TL’ye geldiğini hatırlattı. Kayseri’nin Türkiye genelinde payının pastırmada yüzde 35, sucukta yüzde 45 olduğunu, Kayseri’de piyasa denetiminin iyi olduğunu açıkladı.

 

Kayseri’nin her Ramazan ayında ‘örnek ve model’ olarak uyguladığı ‘Pastırma-sucuk-sucuk içinde yüzde 10 Ramazan indirimi’ bu kez yerini, kırmızı et üretimindeki yetersizlik, ithal etin ise pahalı olması nedeniyle yerini yüzde 15’lik zamma bıraktı.

 

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, yönetim kurulu üyeleri ile yaptığı basın toplantısında, Ramazan ayında sofraların vazgeçilmezi, Kayseri ile özdeşleşen pastırma ve sucuk, fiyatları, kırmızı et üretimi konularında şu açıklamayı yaptı.

 

“Bu lezzet ikilisini bu Ramazan ayında geçen yıla oranla bir miktar zamlı tüketilecek. Bunun en büyük sebebi de kırmızı et üretimindeki yetersizlik ve et fiyatlarının geçen yıla oranla artmış olmasıdır. Hükümetin ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığımızın et fiyatlarını düşürmek için yaptığı girişimler takdire şayandır. Ancak, yerli üreticilerin desteklenmesi, yem fiyatlarının düşürülmesi gibi çalışmalara biraz daha ağırlık verilmesi en büyük temennimizdir. Ramazan ayı boyunca sırt-antrikot Pastırmanın kilosu 120, bonfile-kuşgömü pastırma 130  ve  parmak-kangal Sucuk 65, sucuk içi 60 TL’den satılacak. 20 Tl’ye sucuk satılması doğru değil. Kelle etinden sucuk yapılabilir. Tavuktan da yapılabilir. Ancak tavuk derisi (embiyem)’den üretime karşıyız. Herkes aşırı kazanç hırsı ile insan sağlığı ve bir şehrin kaderi ile oynamamalı.”

 

Kayseri’de Ramazan ayı boyunca 200 ton Pastırma, 500 ton Sucuk üretileceğine dikkat çeken Kayseri Ticaret Borsası başkanı Recep Bağlamış, denetimler, esnafın durumu ve önerileri üzerine de şunları söyledi.

“Nisan ve Mayıs aylarında bir durgunluk yaşayan esnafımızın Ramazan ayının bereketiyle birlikte işlerinde bir artış olacağı aşikardır. İnşallah ilerleyen günlerde şuan üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığımız ve şehrimizi de yakından ilgilendiren projelerimizi hayata geçirme adına önemli mesafeler kat cetmiş bulunmaktayız. Bizler, her zaman üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumaya onları desteklemeye devam edeceğiz. Şimdi et fiyatları elde tutulamıyor. Karpuzatan’daki kombinelerin, pastırma-sucuk imalatçılarının taşınması şu an için söz konusu değil. Ama uygun bir yer bulunursa düşünülebilir. Pastırma ve sucuk üretimi, istihdamı tüm olumsuzluklara karşın azalmadı. Mevcut kasaplarda 50 kilo sucuk yapılma yetkisi var. Kesimler Karpuzatan’da yapılıyor. Sıkı denetimlerden Kayseri’de merdivenaltı üretim yok gibi. Ancak diğer illerde denetim yapılmıyor.

(Davut Güleç’in Haberi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here