PKK-DEAŞ OPERASYONLARI FETÖ DAVA VE CEZALARI

0
27

Güvenlik güçlerinin, başta pkk, fetö/pdy, deaş olmak üzere silahlı tüm terör örgütlerine yönelik operasyonları devam ederken, fetö davaları ve cezaları da dikkat çekmeye başladı. TEM ekiplerince gözaltına alınan 8 pkk’lıdan 6’sı mahkeme gönderildi. Deaş’lı 3’ü Irak’lı biri Suriyeli 4 kişi yakalandı. Devam eden bazı fetö/pdy davalarında ise ceza yağdı.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, Türkiye’de artan yabancılara, yeniden yapılanmak isteyen terör örgütlerine karşı dikkatli, duyarlı olunmasını, bu konuda herkesin vatandaşlık görevini yapmasını istedi. Kayseri halen, fetö/pdy’nin önemli merkezlerinden biri olarak biliniyor. Diğer terör örgütlerin önemli isimleri de başarılı operasyonlarla yakalanıyor.

 

Kayseri’deki terör örgütü propagandası operasyonu

Sosyal medyada terör örgütü propagandası yaptıkları ileri sürülerek gözaltına alınan 8 zanlıdan 6’sı adliyeye sevk edildi

– Kayseri’de, sosyal medyadan terör örgütü PKK/KCK/PYD-YPG’nin propagandasını yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan zanlılardan 6’sı adliyeye sevk edildi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ve Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi sosyal medyadan terör örgütü PKK/KCK/PYD-YPG propagandası yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 8 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

 

Zanlılardan İlyas S. ve Erbil U. emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

 

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen Mehmet Ö, Remzi A, Selman T, Süleyman Y, Ali Ü. ve Ercan T. ise adliyeye sevk edildi.

 

Sosyal medyadan terör örgütünü destekleyen ve örgüt propagandası içeren paylaşımlar yaptıkları tespit edilenlere yönelik 27 Nisan’da düzenlenen operasyonda 8 kişi gözaltına alınmış, 2 av tüfeği ve bir kurusıkı tabanca ile bin 185 fişek ele geçirilmişti.

 

Kardeşini infaz ettiği öne sürülen DEAŞ’lının yargılandığı dava

Kayseri’de, aralarında terör örgütü DEAŞ üyesi olan ve örgüte muhalif öz kardeşini infaz ettiği öne sürülen görüntüsü sosyal medyada paylaşılan Iraklı Abdulkhaleq Abdulqader Ali’nin de bulunduğu 2’si tutuklu 10 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Irak uyruklu Abdulkhaleq Abdulqader Ali ve Yusuf Mustafa ile avukatları hazır bulundu.

Tutuksuz sanıklar Şehab el Bekir, Raad el Bekir, Mohanad İbrahim Yaseen Albake, Mahmud Şiholiyye, Abdulrahman Yakup, Sabir Kurdi, Mohammed İbrahim Yaseen Yaseen ve Mohammed Khurais ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Ali’nin, sosyal medyaya yansıyan görüntülerdeki kişi olup olmadığının tespiti için adli tıpa yazılan müzekkereye cevap gelmediğini zapta geçti.

Savcının mütalaasında, tutuklu sanıkların mevcut durumunun devamını istemesi üzerine, mahkeme heyeti tarafından söz verilen sanıklardan Ali, yeminli tercüman eşliğinde yaptığı savunmada, kalp ve şeker hastası olduğunu, sürekli hastaneye gittiğini belirterek tahliyesini istedi.

Sanık Mustafa da örgüt üyesi olmadığını ve bilgisi bulunmadığını savunarak tahliye ve beraatini talep etti.

Sanıkların tutukluluk durumunun devamına hükmeden mahkeme heyeti, adli tıpa yazılan müzakere cevabının beklenmesi ve diğer eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here