İYİ PARTİ’DEN ASGARİ ÜCRET RAPORU

0
42

İYİ Parti Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Komisyonu asgari ücretle ilgili rapor hazırladı. 1997-2007 ve 2018 ücretlerinin kıyaslandığı raporda asgari ücretin eridiği, asgari ücretlinin hayatını idame ettiremez noktaya geldiği belirtildi.

İYİ Parti Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Komisyonu bu çalışmada 1997, 2007 ve 2018 yılları Asgari Ücret Alım Gücü karşılaştırması yapılarak asgari ücretlinin sosyo-ekonomik imkanlarındaki kayıplar tespit Etti. Raporun sonuç bölümünde asgari ücretin alım gücünün eridiğine dikkat çekilirken, ücretlilerin hayatını idame ettiremez noktaya geldiği kaydedildi.

Asgari ücretli bir kişinin aldığı ücretin yarısından fazlasını kiraya verdiğine dikkat çekilen raporda elektrik, su ve gaz giderlerinin de büyük oranda artığı vurgulandı. Raporda asgari ücretlilerin 1997 yılında 57 aylık ücret karşılığı ev sahibi olduğuna dikkat çekilirken, 2018 de yemeden içmeden 211 ay taksit ödeyerek ev alabileceğine vurgu yapıldı.

Raporun sonuç bölümünde ise: “Tüm bu veriler göstermektedir ki; 1997 yılına kıyasla 2007 ve 2018 yıllarında asgari ücretlinin yaşam koşullarında yarı oranda düşüş olmuş, satın alım gücü yarıya inmiştir.

2015 yılında yapılan köklü değişiklik ile asgari ücrette gerçekleştirilen artış dahi bu düşüşü telafi etmemiş, asgari ücretlinin mevcut geliri ile hayatını idame ettirmesi olanaksız hale gelmiştir” denildi. (H.Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here