HALAÇOĞLU, “ABD’NİN SURİYE’DE DEVLET KURMASINA İZİN VERMEYİZ”

0
9

Partisinin Kocasinan İlçe Kongresine katılan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, burada Afrin Harekatı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Halaçoğlu, TSK’nın Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na değinerek, “Amerika Birleşik Devletleri PYD’yi destekliyor. burada devlek kurmak istiyor. Buna izin veremeyiz” dedi.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Partisinin Kocasinan ilçe kongresine katıldı. Burada Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na değinen Halaçoğlu,  “Amerika Birleşik Devletleri PYD’yi destekliyor. Orada bir devlet kurmak istiyor. Biz bu devletin kurulmasına izin verecek miyiz? Vermeyeceğiz. Vermemiz de mümkün değil. Öyleyse bu mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Parti olarak harekatı desteklediklerini belirten Halaçoğlu, “Bizim iktidar olmamız durumunda ne yapardık diye düşündük. Biz, Afrin harekatının doğru olduğunu düşünüyoruz. Ordumuzu destekliyoruz, ama geç kalınmış bir harekat olarak belirtiyoruz. Yine aynı şekilde yanlış politikalar sonucu buraya gelindiğini düşünüyoruz, ama artık bunları tartışacak durumda değiliz. Ordumuz orada savaşırken, herhangi bir tartışmaya girmek düşüncesinde değiliz. O bölgede sonuna kadar ordumuza destek veriyoruz. Fakat hükümete uyarılarımız var. Diyoruz ki; bu işi sadece Özgür Suriye Ordusu ile yürütemezsiniz. Aynı zamanda Suriye devlet başkanıyla da oturup konuşmanız lazım. Amerika Birleşik Devletleri İncirlik’i halen kullanıyor. PYD’yi halen destekliyor. Silah yardımı yaptı. Düşünün ki; teröriste Amerika Birleşik Devleti yardım ediyor. Yardım ettiği teröristlerle Türkiye çarpışıyor, ama Türkiye Amerika ile dost. Böyle bir bilmecenin cevabını kimse veremez. Esad, PYD ile savaşıyor, ama Amerika Esad’a vuruyor. Bu bilmeceyi çözecek kişi gelip otursun” ifadelerini kullandı. (H.Merkezi)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here